عید جهان گیر مان مبارک
نیاکان ما در انتخاب روزی به نام عید نوروز هوشمندی بی چون و چرایی خود را از جهات جهان شناسی ،
اقلیم شناسی ، تحولات آب و هوایی به دنیا نشان داده اند . بطوریکه این گزینش بی نظیر با ستانی در اقصی نقاط جهان که هم عرض و در مدار ایران فرهنگی قرار دارند با اختلاف اندک نمودی شوق انگیز پیدا می کند بگونه ای که تقریبا هم زمان با عید نوروز شکوفه های گیلاس در ژاپن و شکفتن باغهای گسترده میانی و جنوبی آمریکا مردم را به و وجد می آورد .
در واقع نوروز میراثی معنا دار و ماندنی از ایران برای بسیاری از مردم جهان است.بی دلیل نیست کهسازمان ملل هم آنرا به عنوان یک روز جهانی به رسمیت می شناسد. شورو حالی که این روز خجسته در پهنه ایران زمین بوجود می آورد کم نظیر است چرا که در جان و نهاد مردم عمیقا ریشه دارد . همانطور که در این ایام شکوفه ها و جوا نه ها از شاخ و برگ درختان و زمین می جوشند ،شور و نشاط و شکوفایی بی اختیار در دل و جان مردم خوب ما نیز سر می کشد .
خطه زاگرس و در این میان استان سرشار از زیبایی لرستان، نوروز و بهار را با تمام جلوه هایش بیشتر از جاهای دیگر به نمایش می گذارد . آنهایی که در لرستان زاده و بزرگ شده اند بهتر از هر کس می دانند این روز جهانی و بهار طبیعت چگونه فقیر و غنی را به وجد و سرور می اورد.
اما لرستان،این سرزمین زیبا که هر گوشه اش نمود ویژه ای از خلقت را به نمایش می گذارد و پر از استعدادهای گوناگون است به دلایل مختلف از حیث توسعه و تامین نیاز مردمانش ، پیشرفت قابل قبول و در خوری نداشته است. بررسی و تحلیل عدم موفقیت در این زمینه بسیار مهم است که در این جا قصد پرداختن بدان را ندارم تنها به یک نکته در این باب اشاره می کنم که مورد وفاق بسیاری از اندیشه ورزان اجتماعی است و آن کمبود و یا نبود وفاق ،همکاری و همگامی در مسیر توسعه و پیشرفت استان است.در واقع رقابت غیرسازنده بالجاجت و حتی دشمنی در بسیاری از عرصه هایی که ضرورت وحدت را ایجاب می نماید ، حضور خطرناک و چشم گیری پیدا کرده است .کشمکش های سیاسی و جناحی ، طایفه ای ، محله ای شهری و منطقه ای ......پهنه استان را گرفته است .بسیاری بر آن نقد دارند ولی آگاهانه و یا ناآگاهانه در آن غرق هستند . لازمه چنین رویداد شومی ، دامن سازمانها مردم نهاد را که باید از چنین وضعی دوری نمایند نیز گرفته است بسیاری از تحصیل کردگان و حتی آنهایی که مباهات فرنگ رفتگی !را به رخ می کشند در دام این رقابت ها و کینه توزی های نادرست ، افتاده اند .
انجمن لرستانیهای مقیم تهران هم که به انگیزه،همگرایی و هم افزایی برای اعضاء کوچیده به تهران جهت حفظ آداب و رسوم پسندیده و احیانا کمک به توسعه زادگان خود شکل یافته است ؛از این وضعیت بی نصیب نیست . گرچه اندک ،اما بوده ولی هستند افرادیکه تحت تاثیر کیش شخصیت و خود شیفتگی ابزار قبیله گرایی و شهر گرایی را هرازگاهی علم می کنند و قصد اخلال در نظم دموکراتیک آن دارند که خوشبختانه با هوشیاری اکثریت قریب به اتفاق اعضا در این راه موفق نشده اند و همین جای امیدواری بسیاری برای افق آینده دارد. اکنون که در مقطع بهار و نوروز دیگری قرار داریم ، هیات مدیره و بازرسان این انجمن یک دل و همراه ، مصمم هستند به رغم هر نوع ناملایمات و ناسازگاری ، مسیر خود را در جهت اتحاد و هم افزایی در چارچوب این نهاد ریشه دار مردمی بیش از پیش ، با قدرت و پایداری بیشتر ، ادامه دهند.
از خداوند می خواهیم و از همگان دعوت می کنیم در این مشی و این راه ما را کمک و یاری فرمایند .فرصت را مغتنم می شمارم این عید جهانی و این بهار زیبا که در لرستان زادگاه عزیزمان غوغایی از جلوه های گوناگونش به پا می کند به پیشگاه گرامیتان شاد باش بگویم .
ابراهیم موسوی نژاد

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تبلیغات