حمایت از تولید داخلی در دولت یازدهم/ راه‌اندازی 20 هزار واحد تولیدی راکد
تهران- ایرنا- از مهمترین محورهای اقدام و عمل دولت یازدهم در حوزه اقتصاد می توان به تقویت ظرفیت های تولید داخلی اشاره کرد. بر اساس آمار، این دولت در دوره تصدی خود با راه‌اندازی حدود 20 هزار واحد تولیدی راکد، بیش از 300 هزار شغل ایجاد شده است.


به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، نگاه درون زا به اقتصاد ملی زمانی می تواند جامه عمل بپوشد که رونق تولید داخلی در اولویت قرار گیرد و این مساله نیازمند بسترسازی و ایجاد زمینه های مناسب است. از این رو دولت یازدهم در راستای تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاومتی و ایجاد ظرفیت های تازه تولید دست به اقدامات قابل توجهی زده است.
همچنین دولت سعی کرده با رونق تولید داخلی، زمینه اشتغالزایی و توسعه صادرات را فراهم سازد. این گزارش بخشی از مهمترین تحلیل های مطبوعات در یک هفته گذشته در زمینه عملکرد دولت را در اجرایی سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی بررسی کرده است که به مهمترین محورهای آن اشاره می شود.

** اشتغالزایی در صنعت
بند نخست ابلاغیه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بر تامین شرایط و فعال‌سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری‌های جمعی و تأکید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط تاکید دارد.
«محمد رضا نعمت‌زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت، هفته گذشته در مراسم روز ملی صنعت و معدن با اعلام این که طی چهار سال گذشته با راه‌اندازی ۲۰ هزار واحد تولیدی راکد بیش از ۳۰۰ هزار شغل ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: بیش از ۱۱۰۰ واحد تحقیق و توسعه در صنایع کشور نیز در دولت یازدهم ایجاد شده است و تثبیت تامین ۵۰ درصد هزینه‌های پژوهشی بخش خصوصی از طریق دولت یازدهم مدنظر قرار گرفته است.
وی ادامه داد: برای رسیدن به کشورهای نوظهور صنعتی باید درآمد سرانه کشور از ۵۸۰۰ دلار به ۱۰ هزار دلار و سهم ارزش افزوده سرانه صنعت از ۵۲۰ دلار به بیش از یک هزار دلار برسد. به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، رشد صنعت و معدن در دولت یازدهم به بیش از ۱۰ درصد رسیده و معافیت ۳۰ درصد مالیات بر درآمد برای پنج سال جهت تولید برندهای خارجی با مشارکت بخش خصوصی از مهم‌ترین اقدامات دولت یازدهم بوده است.
نعمت‌زاده با اشاره به اینکه در دولت یازدهم رشد تشکیل سرمایه ثابت از منفی ۴۱ به حدود مثبت هفت رسید، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود در برنامه اجرایی چشم‌انداز، در بخش صادرات صنعت و معدن در سال ۱۴۰۴ به رقم ۱۲۰ میلیارد دلار برسیم. پیش‌بینی می‌شود صادرات غیرنفتی در ۱۴۰۰ به ۱۳۰ میلیارد دلار و در ۱۴۰۴ به ۱۸۰ میلیارد دلار برسد که در صورت تحقق این اهداف به کشورهای نوظهور صنعتی تبدیل خواهیم شد.

**رونق صادرات و توسعه روابط تجاری
یکی از مقوله های مهم اقتصاد مقاومتی تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و رونق صادرات است. میزان تولید فولاد خام کشور طی 2 ماه نخست سال‌جاری، 12 درصد رشد یافت. در این مدت نزدیک به یک سوم تولیدات، به خارج کشور صادر شد. آخرین گزارش‌های منتشر شده از سوی انجمن فولاد ایران نشان می‌دهد که شرکت‌های فولادساز کشور طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال، 3 میلیون و 526 هزارتن فولاد خام تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 95، 3 میلیون و 153 هزار تن بود. از این میزان، 2 میلیون و 740 هزار تن توسط «بخش خصوصی شده» و 786 هزار تن توسط «بخش خصوصی» تولید شده است.
علاوه بر این طی فروردین اردیبهشت، 3 میلیون و 249 هزار تن انواع محصولات فولادی (تیرآهن، کلاف، ورق عریض، میلگرد، ورق گرم، ورق سرد، ورق پوشش دار و غیره) در کشور تولید شد که در مقایسه با میزان تولید مدت مشابه سال 95 (2 میلیون و 823 هزار تن)، حاکی از رشد 15 درصدی است. از آمار یاد شده، یک میلیون و 936 هزار تن توسط «بخش خصوصی شده» و یک میلیون و 313 هزار تن توسط «بخش خصوصی» تولید شده است.
براساس گزارش انجمن جهانی فولاد، در حالی تولید فولاد خام ایران در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۶ با ۵.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به هشت میلیون و ۸۰۶ هزار تن رسید که میزان تولید فولاد خام ۶۶ کشور دنیا طی همین زمان با کاهشی ۱.۹ درصدی روبرو بوده است. در این گزارش آمده که منطقه خاورمیانه در نیمه اول سال ۲۰۱۶ با ۳.۲ درصد کاهش تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳ میلیون و ۸۲۳ هزار تن فولاد خام تولید کرد.
اعزام هیات‌های مختلف از کشورهای اروپایی و پیش‌قدم شدن آنها برای توسعه روابط با ایران در زمینه‌های مختلف، نشان می‌دهد که اروپایی‌ها ریسک توسعه مبادلات و روابط با ایران را پذیرفته‌اند. امضای قراردادها و تفاهم‌نامه‌های مختلف کشورهای اروپایی با ایران نیز گواه این موضوع است. در حال حاضر نیز اتحادیه اروپا قصد دارد برای تسهیل در امر تجارت روابط گمرکی خود را نیز با ایران تسریع کند.
اتحادیه اروپا برای گسترش همکاری‌های گمرکی و توسعه و تسهیل تجارت با ایران برنامه‌ریزی می‌کند. بر این اساس، مذاکرات رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل انجام شد. این مذاکرات میان رئیس کل گمرک ایران و مدیر کل گمرک و مالیات اتحادیه اروپا صورت گرفت و دو طرف درخصوص جزئیات گسترش همکاری‌های گمرکی و توسعه و تسهیل تجارت بحث و تبادل‌نظر کردند. پیگیری مذاکرات انجام شده درخصوص مبادله موافقت‌نامه همکاری‌های متقابل اداری در امور گمرکی میان ایران و اتحادیه اروپا با توجه به اعزام هیاتی از اتحادیه اروپا در سال گذشته به کشورمان از دیگر محورهای این مذاکرات بود.

** حرکت به سوی شکوفاسازی تولید داخلی
هفته گذشته طی مراسمی تفاهمنامه پنج‌جانبه جهت تشکیل تعاونی تامین نیاز تولیدکنندگان و احداث شهرک صنعتی پوشاک کشور با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید. نکته مهم در این تفاهمنامه مشارکت و حضور فعال بخش خصوصی است که می‌توان از آن به عنوان نخستین تجربه در حوزه صنعت پوشاک در قالب یک شهرک صنعتی غیردولتی یاد کرد.
هدف از راه‌اندازی و تاسیس این تعاونی را می‌توان هم‌افزایی و افزایش بهره‌وری و هدایت سود به سمت تولید‌کننده عنوان کرد. از این رو به نظر می‌رسد گام بلندی که امروز برداشته شده، از یکسو دو صنعت دیگر وابسته به پوشاک یعنی «نساجی و صنعت مد» را به حرکت در خواهد آورد و از سوی دیگر منجر به حفظ صنعت پوشاک و توسعه آن برای تامین نیاز داخل و صادرات می‌شود.
همچنین در گزارشی دیگری آمده است که کل تولید کالاهای منتخب شیمیایی و پتروشیمی در سال 95 به 50 میلیون و 730 هزار تن رسید و با رشد مثبت 9 درصدی نسبت به سال 94 روبه‌رو‌ شد. در سال 95 آمار تولید محصولات پلی‌اتیلن(PE)، پلی‌پروپیلن(pp)، پلی‌استایرن (ps)، اکریلو نیتریل بوتادین استایرن(ABS)، پلی‌اتیلن ترفتالات(PET)، استایرن بوتادین رابر(SBR)، پلی‌بوتادین رابر(PBR) و اوره و آمونیاک نسبت به مدت مشابه در سال 94 رشد مثبتی داشت.
بر پایه این آمار، در سال 95 حدود 3 میلیون و 970 هزار تن پلی‌اتیلن تولید شد که با احتساب رقم 3 میلیون و 702 هزار تن پلی‌اتیلن تولیدی در سال 94، نرخ رشد تولید این محصول نسبت به سال 94 به رقم 7.2 درصد رسید. میزان تولید پلی‌پروپیلن در سال 94 نیز حدود 812 هزار تن بود که با در نظر گرفتن 868 هزار تن پلی‌پروپیلن تولیدی در سال 95 رشد مثبت 6.9 درصدی داشت.

انتهای پیام /*

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تبلیغات

با کمک مالی و پرداخت حق عضویت 
انجمن لرستانی ها را یاری دهید
.
شماره کارت حساب بانک ملت 
به نام انجمن لرستانیهای مقیم تهران 
 6104-3379-1146-7494

شماره حساب بانک ملت 
به نام انجمن لرستانیهای مقیم تهران
7269202570

 ضمنا درسایت انجمن در سطر اول 
در بخش عضویت و کمک مالی
   پرداخت آنلاین مقدور است

 

 

🔵انجمن مردم نهاد هنارس لرستان برگزار میکند :
♻️نخستین جشنواره خیریه کتاب ایران
         هنارس 
❇️اهداف طرح : 
_ ترویج فرهنگ کتابخوانی  
_ثبت خرم آباد بعنوان پایتخت کتابخوانی ایران
_رشد گردشگری فرهنگی
_ کمک به خیریه
❇️زمان برگزاری:
14الی20 آذر 
سالهای بعد مرداد ماه هر سال

❇️مکان برگزاری:
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان.میدان کیو
سالهای بعد قلعه ی فلک الافلاک
❇️ قیمت کتاب ها :
آزاد

❇️ عواید فروش کتابها: 
صرف امور خیریه شامل:
کمک به انجمنهای خیریه
دانش آموزان و دانشجویان بی بضاعت
کودکان بی سرپرست و بد سرپرست
ترویج کتاب خوانی
بصورت شفاف و مستند
❇️ایده پرداز :
مسعود والیزاده مرادی
❇️صاحب امتیاز و مجری طرح:
انجمن هنارس
❇️ادارات و اشخاص و انجمنهای همکاری کننده با انجمن هنارس:
_اداره کل فرهنگ و ارشاد لرستان
_اداره کل آموزش و پرورش لرستان
_سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری خرم آباد
_ناظر فرهنگی استان و نماینده محترم خرم آباد جناب دکتر محمد بیرانوندی
_مجتمع فرهنگی ورزشی پارس اندیش خرم آباد
_انجمن همدلان
_انجمن ویرمان
_کانون نویسندگان لرستان
_انجمن پایان کارتن خوابی
❇️غرفه ها و برنامه های جانبی:
_هر روز یک گروه موسیقی برجسته اجرای زنده خواهند داشت.
_هر روز یک شخصیت برجسته ی فرهنگی کشور و شخصیت های فرهنگی قوم لر مراسم جشن امضا و سخنرانی و پرسش و پاسخ برگزار میکنند.
_غرفه ی های اصلی فروش کتاب
_غرفه ی کودکان و نوجوانان
_غرفه ی تست گویندگی برای ضبط کتابهای صوتی
_غرفه ی نرم افزار هنارس و کتابرس
_غرفه ی نقاشی چهره
_غرفه ی خرم آباد شناسی
_غرفه ی ایلات و عشایر
_غرفه ی کتابخوانی برای نابینایان
_غرفه های مخصوص معرفی انجمن های خیریه و ارائه محصولات مددجویان آنها
 ( به مرور و با پیشنهادات شما غرفه ها افزایش می یابند)

_طراحی و نصب المان جشنواره در ورودی شهر برای ثبت در تاریخ 
_اهدای لوح و تندیس به خیرین و شخصیت های شرکت کننده
_اهدای جوایز به شرکت کنندگان از طریق قرعه کشی
و....

❇️نحوه جمع آوری کتاب ها: 
از طریق انجمن هنارس و کمک های مردمی و دولتی
(تا بحال آقای یاسر اکبریان با اهدای هزار جلد کتاب قدیمی و نو رکوردار هستند)
برای اهدای کتاب های خود یا #نذر_کتاب
با شماره های 
09354332286
و
09335395162
و
09168772684
و
09166638815
تماس بگیرید 
یا به نشانی های زیر تحویل نمایید:

1-قاضی آباد. خیابان دوم.هنرستان فن و هنر
2-مدرسه ی پارس اندیش روبروی پارک صخره ای.ملک شیرآباد
3-دفتر کانون نویسندگان مجتمع ارشاد کیو
4-جهاد دانشگاهی. انجمن ویرمان
شماره حساب و شماره کارت حساب جشنواره جهت کمک های مردمی:

5859831003282521 
 بنام غضنفر حیدرزاده
2704346932 
بانک تجارت 
قاسم فاضلی کیا و غضنفر حیدرزاده
❇️لینک گروه اصلی جشنواره برای دعوت هم استانیهای عزیز
https://t.me/joinchat/GUrvHkG9GWdkhuyupWAToA