ریاست‌جمهور محترم جناب اقای دکتر حسن روحانی
با سلام؛ از این‌که دوباره به مقام ریاست‌جمهوری دست یافته‌اید تبریک می‌گوییم.
«توسعه‌نیافتگی لرستان، یک واقعیت همیشگی و تلخ است.»
ما جمعی از تشکل‌های مردم‌نهاد و حامیان محیط‌زیست ازاستان لرستان در همراهی با سایر مدافعان محیط‌زیست در داخل و خارج از کشور به فاجعه و خطری می‌اندیشیم که کره خاکی از جمله میهن ما ایران و به مراتب بیش‌تری منطقه زاگرس که لرستان در مرکز آن قرار دارد در حال نابودی است. از این رو با چشمانی باز نظاره‌گر مرگ آب و خاکی هستیم که زیست انسان‌ها و سایر موجودات به آن بستگی دارد. 
تجربه حاکی از این است که پرداختن به "معلول" و راه حل‌های مسکن و کوتاه‌مدت راه به جایی نخواهد برد. بنابراین بایستی در فکر راه‌حلی بنیادی برای مقابله با "علت"و درمان واقعی بود.
رشته کوه زاگرس حدود 20 در صد از مساحت ایران و تامین کننده‌ی 40 درصد آب شیرین کشور و تکیه گاه معیشت 11  استان با جمعیتی حدود 30 میلیون نفر و سر چشمه بسیاری از رودهای بزرگ وکوچک ایران است.  زاگرس تنها روزنه تنفسی و بقای زیست برای بخش وسیعی ازایران به شمار می‌آید. شوربختانه جنگل‌ها و مراتع، آب و خاک و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری در این دیار بی دفاع و فراموش شده با تهدید جدی مواجه هستند. 
از این منظر برآن شدیم تا با جناب‌عالی به عنوان اولین شخص اجرایی کشور که با دید و شناختی کافی از مشکلات و ناهمواری‌ها مسئولیت بهبود جامعه را پذیرفته‌اید و خود را دولت محیط زیستی نامیده‌اید برخی از خواست‌ها و مشکلات را در ذیل مطرح نموده، امید است با ارایه لوایحی به مجلس برای تصویب و یا اصلاح برخی قوانین و هم‌چنین با صدور دستورالعمل‌هایی به حوزه‌های ذی‌ربط دستورات و توان حداکثری خویش را به کار برده، مطمئن باشید حمایت مدافعان محیط زیست و به ویژه سازمان‌های مردم نهاد را به همراه خواهید داشت.
1ـ مشکل اساسی کمبود بودجه و تخصیص لازم برای حفظ جنگل‌ها و مراتع از لحاظ به کارگیری نیروی انسانی آموزش‌دیده و باانگیزه براساس استانداردهای جهانی، تهیه ابزار و تجهیزات کافی و به روز شده، تهیه و استقرار حداقل 2 فروند هواپیمای آب‌پاش و چند هلی کوپتر برای منطقه‌ی زاگرس جهت حمل نفر و تجهیزات برای مهار آتش سوزی‌ها ومراقبت از گونه‌های جانوری وگیاهی.
2ـ تقویت تشکل‌های مردم‌نهاد موجود و بسترسازی مناسب برای رشد و گسترش این گونه تشکل‌ها.
3- تشکیل دوره‌های آموزشی برای ارتقای سطح آگاهی مدافعان و اعضای سازمان‌های مردم نهاد و هم چنین فراهم نمودن گستره آموزش عمومی و فرهنگ‌سازی در سطح جامعه از طریق نظام آموزش و پرورش، آموزش عالی، رسانه‌های عمومی صوتی، تصویری، نوشتاری و...
4- استفاده از نظرات و دیدگاه‌های کارشناسی شده تشکل‌های مردم نهاد و حامیان محیط زیست.
5- فراهم نمودن بستر ارتباط وتعامل تشکل‌های محیط زیستی با سازمان‌های منطقه‌ای وبین المللی مرتبط برای مبادله تجارب و اطلاعات. 
6- تدوین طرح و برنامه‌هایی با داشتن پشتوانه‌ی مالی و نیروی متخصص برای مقابله با بحران کم‌آبی در حوزه‌های صنعتی،کشاورزی و خانگی.
7- یکی از بحران‌های پیش رو از نظر امنیت احتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و برون مرزی، بحران محیط زیست و کم‌آبی است. 
بدین جهت یادآوری این بحران هشداری واقعی و جدی است که اگر مسئولین و مردم در همراهی با هم دیرتر از آن‌چه که متأسفانه تا کنون رخ داده است حرکت نمایند باید گفت حاکمیت و مردم اولین قربانیان آن خواهند بود.
8- برای رفع عقب‌ماندگی و کاهش فاصله سطح زندگی مردم استان لرستان با استان‌های توسعه‌یافته‌تر اجرای برنامه‌های توسعه‌ی پایدار منطقه‌ای که ضرورتی انکارناپذیر است را خواستاریم. 
9ـ محیط زیست علاوه بر موارد ذکر شده، مقوله‌های دیگری را از جمله بهداشت و درمان، اشتغال پایدار، امنیت روانی، آسیب‌های اجتماعی و در نهایت امید به زندگی را شامل می‌شود. شوربختانه به‌رغم کارهای انجام شده، مردم استان لرستان هم‌چنان فاصله زیادی با یک زندگی مبتنی بر آرامش و فارغ از دغدغه‌ی نان شب و رهایی از تبعیض و دیگر مشکلات را دارند. 
از این باب جا دارد مسئولان کشوری و استانی پس از گذشت نزدیک به چهاردهه از انقلاب 57 به این موضوع بیش‌تر تفکرکنند؛ زیرا توسعه‌نیافتگی استان لرستان، یک واقعیت همیشگی و تلخ است.
با سپاس‌ـ جمعی ازحامیان و تشکل‌های محیط‌زیستی استان لرستان

 به نقل از سایت دو هفته نامه سیمره

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تبلیغات

 

 

آخرین عناوین