بزرگترین امتیاز لرستان : 
هیچ مشکل قومیتی، مذهبی، مرزی و امنیتی ندارد

نشست انجمن لرستانهیاهای مقیم تهران با آقای مهندس غلامرضا مصدق 
درشروع جلسه ابراهیم موسوی نژاد ،از طرف اعضای هیئت مدیره و اعضائ انجمن ضمن خوش آمد گویی به حضار وآقای مصدق اظهار داشت که تعریف خصوصیات انسانی ،کارآمدی و ارزشمند ی ایشان را از طیف ها واشخاص موثقی که مستقیما با جناب مصدق همکار نزدیک بوده اند به کرات ،شنیده ام .علاوه بر آن ،آشنایی بیشتری با ایشان از طریق نوشته هایشان پیدا کرده ام که تایید بیشتری به گفته های دیگران بوده است. 
وی افزودند :هدف ما از برگزاری این نشست ها حمایت از استان لرستان که یک استان ،نه محروم بلکه محروم ما نده شده است ، می باشد یکی از وظایف انجمن لرستانیهای مقیم مرکزاین است علاوه بر جمع کردن لرستانیهای مقیم پایتخت در کنار هم ، تدابیری هم برای توسعه لرستان با دعوت از نخبگان استانی، برای ارایه راهکارهایی در روند توسعه استان داشته باشد. در مورد توسعه استان ازحهات گوناگون ،خیلی صحبت شده ولیکن به برخی موردهای دیگرکه احتیاج به بودجه آن چنانی هم ندارد، توجه کافی نشده که اتفاقا نقش اساسی در توسعه استان دارند .از جمله : مدیریت ونیروی انسانی که نقش بسزایی داشته و می تواند توسعه را گسترش دهد. نیروهای که مفهوم توسعه را بداند و بتوانند نیروهای بالنده ای را درکنار خود رشد دهند ، متاسفانه روی این موضوع نه تنها کار نشده بلکه ازجهت طا یفه گرای وتعصبات سیاسی ،تخریب هم شده است.! یکی از تلاش های انجمن جلوگیری از این گونه تخریب هاست. ان شاءالله نمایندگان مجلس در استان هم در جلسات آینده حضور داشته باشند و در راه توسعه استان لرستان با اعضاء انجمن هم افزاوهمراه شوند.
در ادامه آقای بختیارنژاد، نایب رئیس انجمن ضمن خوش آمد گویی به مهمانان ،برگزاری این گونه جلسات را با ارزش دانست و حضور افرادی مانند مهندس مصدق ، پرفسور نیازعلی سپهوند و آقای عبدالهیان و دیگر فرهیختگان حاضر درجلسه را مغتنم وضروری دانست. ایشان فلسفه ی دعوت از مدیران را سابقه خدمت در لرستان دانست و اینکه هیچ انگیزه ی دیگری وجود ندارد ، چون مدیران با توجه به مدت خدمتی که در لرستان داشته اند هم با چالش ها وهم با فرصت های لرستان آشنایی دارند و می خواهیم از تجربه ها یشان استفاده کنیم. ایشان به نقل از یکی از جامعه شناسان گفت: لرستان دچار فقر مزمن است و بیشتر هم فقر اقتصادی و متاسفانه تنگ چشمی وبخل وحسادت به آن اضافه شده است. در حال حاضر جوانهای تحصیل کرده به دست فروشی روی آورده اند. 
ان شاءالله بتوانیم هم استانی های خوب خود را در هر جایگاهی حمایت کنیم تا استانی موفق داشته باشیم وروزی برسد که در استان لرستان هیچ جوان بیکاری نداشته باشیم.
    سپس مهندس غلامرضا مصدق مطالبی به شرح زیربیان کردند: قبل از شروع بحث ،از انجمن لرستانیهای مقیم تهران تشکر وقدردانی می کنیم برای دعوت و برگزاری این مراسم و باعث افتخار بنده می باشد حضور در جمع فرهیختگان و اعضاء انجمن .
   در مورد استان لرستان همه دوستان به نوعی دردمند و آگاه هستند. در جمع کسی نیست که از مسائل استان اطلاع نداشته باشد ، اما گاهی به یک جمع بندی درست نیاز است وباید به شکلی سازماندهی شود که محدودیت ها را مشخص کنیم . بزرگترین امتیاز لرستان این است که هیچ مشکل قومیتی، مذهبی، مرزی و امنیتی ندارد، در سالهای قبل وبعد از انقلاب هیچوقت با مسئله حادی در استان مواجه نشده ایم و این خود امتیاز بزرگی است، مشکلات ما عمدتاً تمرکزش روی مشکلات اقتصادی است و این موضوع یک بخشش ملی است وبخش دیگرش به خود ما برمی گردد. تا به مشکلات ومعایب خود نپردازیم نمی توانیم به دیگران بپردازیم . یکی از مشکلاتی که لرستان دارد وعلی رغم اینکه امتیازات بسیار گسترده ای دارد از نظر جغرافیا ی استانی ، منابع طبیعی هر چیزی که می بینیم به نوعی یک بخش امتیازات خوب داریم ، اما از این امتیازات آن بهره لازم را نمی بریم و استعداد هایی که هست بالقوه نمی شوند. 
ما برای اینکه فقر ومشکلات اقتصادی استان را بیان کنیم غلو وافراط های بیش از حدی انجام داده ایم و یک تصویر خوب از استان ارائه نداده ایم . بخصوص برای جذب سرمایه گذاران . به عنوان نمونه سرمایه گذاری بومی را کمتر داریم، اکثر طرح های صنعتی که در لرستان ارزشمند وقابل توجه هستند توسط غیر بومی ها انجام گرفته است. این افراد روز های اول نگاه خوبی از سرمایه گذاری در استان ندارند ولی بعد که از نزدیک در لرستان فعالیت می کنند کاملاً نظرشان تغییر می کند .
در این مورد هنرمندان با ساخت فیلم ها و سریال ها حتی در قالب طنز و رسانه ها با تبلیغ مثبت و بیان واقعیات ،می توانند بسیار تاثیر گذار باشند.

ایشان در ادامه گفت: موضوع دیگر مسائل اقتصادی و سرمایه گذاری است ، مسائل اقتصادی بدون سرمایه گذاری انجام نمی پذیرد، سرمایه گذاری بدون احترام به سرمایه گذار انجام نمی شود .مانند یک زنجیره است و باید این زنجیره حفظ شود.
 مورد بعد اینکه امنیت فیزیکی و قانونی در لرستان کاملاً برقرار است، بنابراین بیشتر به امنیت روحی و روانی سرمایه گذار باید توجه کرد زیرا اهمیت آن کمتر از امنیت فیزیکی وقانونی نیست.
 مورد بعدی اینکه مدیران استانی باید توانایی و جرا ت گرفتن تصمیما ت سخت را داشته باشند.یعنی واقعا ، ریسک پذیر باشند.
الان بالای یک میلیارد دلار طرح های نیمه تمام در استان داریم ، طرح هایی که بعضی ها تا 99 درصد پیش رفته اند ولی حدود 5 سال شاید به خاطر جسارت نداشتن درتصمیم گیری ،یک درصد پیش نرفته است، باید تلاش کنیم که این طرح های نیمه کاره به اتمام برسد.درادامه اشاره کردند ،ترجیح می دهم بقیه وقت را برا طرح مسایل توسط حضار وبحث وگفتگو اختصاص دهیم. 

حاج محمد کاظم صدیق: ما انجمن لرستانیهای مقیم خارج از کشور رو هم داریم که دارای سرمایه و تکنولوژی هستندباید نخبه ها رو جذب کرده و استفاده کنیم. اگر مدیران همه دست به دست هم دهند و ازسرمایه گذاران دعوت کنند کسانی که دلسوز مردم خوب لرستان باشند پاسخ خواهند داد وپیشرفت خوبی در توسعه خواهیم داشت.

پرفسور نیازعلی سپهوند: ایشان ضمن تشکر از انجمن و اعضای هیئت مدیره برای برگزاری این گونه جلسات گفت: همانگونه که مسیر صحیحی انتخاب کرده اید ان شاءالله با کمک مجموع لرستانی های که در تهران و حومه تهران متمرکز هستند و افراد حاضر در استان لرستان بتوانیم مسر همواری را برای پیشرفت لرستان فراهم کنیم. توسعه فرهنگ و آشنا کردن مردم وجامعه با توسعه ،موضوع ارزشمند است. ارزش سرمایه گذاری و نقشی که می تواند داشته باشد بسیار مهم است و باید دیدگاهها را در این مورد مثبت کرد، رسانه ها و صدا وسیما نقش بسیار خوبی در فرهنگ سازی و توسعه یک استان را می توانند داشته باشند. 
کامبیز غضنفری، عضو هیئت مدیره انجمن:بابیان اینکه برخ از هنر مندان کارهای تاثیر گذاری کرده اند.مثلا فیلم ناصر غلام رضایی در زمینه خون بست در اختلافات قبیله ای بی تاثیر نبوده است. تا نگاه و دیدگاهمان عوض نشود نمی توانیم کاری برای توسعه استان داشته باشیم.
مهندس ناصر انصاری،: اگر مشکلات را نقد نکنیم به واقعیت نمی رسیم، به گفته جامعه شناسان فقراقتصادی به مقدار زیادی ناشی از فقر فرهنگی است ، یکی از مهمترین مسائلی که هست بحث مدیران کلان است، چرا نمی پذیریم مدیریت کلان کشور مشکل دارد، وقتی در استان ها مشکل داریم ومدیریت کلان هم مشکل داشته باشد باعث تشدید آن می شود ، وقتی یک کارشناس موضوعی را نقد وبررسی می کند و وقت می گذارد به سطخ مدیران کلان که می رسد متاسفانه اجرائی نشده وتوجه ای به نظرکارشناسی نمی شود این ها همه ایراد است و اگر به آن پرداخته نشود و بررسی نشود نمی توانیم پیش برویم به همین جهت می بینیم که خیلی تصمیمات که گرفته می شود یا اجرائی نمی شود با 99 درصد پیشرفت فیزیکی وبا یک درصد کار انجام نشده مسکوت می ماند.
مهندس سید حسین صادقیان: ریشه همه معضلات زمانی است که رهبران اجتماعی یک ملت فرصت صحبت کردن پیدا نکنند، اصل معضل در استان لرستان نه فرهنگی است نه اقتصادی، بلکه رهبران اجتماعی تاثیر گذار دراستان لرستان امکان حضورواظهار وجود ندارد. لرستان قربانی مسئله ای بنام توسعه ناموزون در ایران است و نحوه مقابله استانهای پیشرفته و برخورد با این توسعه ناموزون نحوه ناجوانمردانه است. هرجایی که توان سیاسی داشته باشد توانسته برخورددارتر باشد ، نحوه مطالبه گری غلط است هر استانی که ما الگو قرار می دهیم آنها هم مشکل دارند ولی آنها اول زیر ساخت ها ی صنفی و نهاد های مردمی را درست می کنند و بعد زیر ساخت ها را ریل سازی کرده اند.مردم لرستان چه در خارج از استان و چه خارج از کشور نشان داده اند که موفق وسرافراز بوده اند ولی چرا در استان پیشرفت نمی کنند این تناقض باید حل شود .
مهندس سعید معتمدی،: ضمن گرامی داشتن یاد وخاطره ی مرحوم اصغر عباسی ، از فعالان انجمن اظهار داشت که همه ی دغدغه ها و صحبتها در مورد لرستان بوده و باید بررسی شود و راهکارهای برای مشکلات لرستان پیدا کنیم، ما در کل استان چهار نوع مدیریت داریم، مدیریت معامله گر و بی هویت(مدیرانی که مانع توسعه می شوند)، مدیران پاره وقت وراه دور، مدیران قبیله ای وعشیره ای، مدیران آکادمیک و غیر اجرائی ، که در استان کسب تجربه کرده اند و مدیران ترسو ومطیع بوده اند، فکر می کنم ما در هر دوره در استان یک گروه از این مدیران را داشته ایم. ممکن است به بعض مدیران هم انتقاداتی وارد باشد ولی باید واقع بینانه بوده و با توجه به امکانات و ظرفیت های که داشته عملکردشان را بررسی کرد. بررسی موانع و مشکلات استان نیازمند جلسات تخصصی است.
وی ادامه داد: متاسفانه در دولت های قبلی و حال حاضر استان لرستان بی بهره بوده و از هیچی بهره مند نشده است و این مشکل همچنان ادامه دارد.این نشست ها باید جمع بندی شده وپی گیری شود. این انجمن فراز ونشیب های زیادی داشته وبا موانع بسیار زیادی مقابله نموده ، الان هم به هر شکلی در حال حرکت است باید باندیشیم که این حرکت را چگونه سریعتر کنیم وبعد سراغ مسائل استان برویم و راهکار بدهیم این انجمن باید اتاق فکر نخبگان ، نمایندگان و اساتید ودانشگاهیان باشد. 
مهندس شرفی،: متاسفانه فرهنگ مطالبه گری در استان لرستان وجود ندارد واین فرهنگ فقط با ایجاد تشکل های مردم نهاد می تواند به وجود آید، تمام خواسته های ما انفرادی است و هر کسی ازما می خواهد یک رهبر باشد ،پیشرفتی حاصل نمی گردد، ما باید خرد جمعی و جمع گرایی را گسترش دهیم.
مهندس مراد عبداللهیان ،: ای کاش انسان دو عمرداشته باشد، یکی برای خراب کردن ودیگری برای عبرت گرفتن ولی داشتن سه عمر نیز برای عبرت کم است.
ما فرصت ها را از دست داده ایم فرصت سوزی کردیم، باید قبول کنیم خیلی از مردم ما دیدگاهشان بسته است نخبگان ما تلف می شوند ، ما نردبانی برای غیر بومی ها بوده ایم . بایداز نمایندگان مطالبه گری کنیم و مستند شود برای آینده که اگر روزی به وعده عمل نکردند پاسخگو باشند، باید روز به روز خواسته ها را بالا ببریم و به کمترین اکتفا نکنیم.
هوشنگ بیرانوند، مدیرمسئول روزنامه صدای ملت: برگزاری این جلسات زیاد دیده می شود ، علت اصلی مسائل و مشکلات این است که موضوعاتی که مطرح می شود در این جلسات پی گیری نمی شودو به مسئولین مربوطه ارسال نمی گردد. ما از دولت کنونی گله داریم که سهم لرستان در کابینه جدیدکجاست؟ استانی که وفاداری خود را به ملت وکشورش چه قبل از انقلاب چه بعد از آن ودر 8 سال جنگ تحمیلی ثابت کرد. این انجمن می تواند حق مردم را مطالبه کند، ما کسی در تهران نداریم که حمایتمان کند و استان لرستان همه چیز دارد ولی فقیر است.
مهندس محمد حسین بازگیر: ایشان به موضوع محیط زیست پرداخت وگفت محیط زیست خود یک محور و موضوع می باشد برای وحدت و گفتگو ، ما اگر یک داشته وفکر مشترک داشته باشیم به هم نزدیک تر می شویم.عزیزی می گوید ما پتروشیمی نداریم ولی سراغ آبشار بیشه می رویم باید عرض کنم صدها پتروشیمی را باید فدای بیشه کنیم، بیشه ای که نتوانستیم بسازیمش وقتی اسم صنعت گردشگری در استان مطرح می شود همه دنبال این می رویم که باید هتل پنج ستاره بسازیم و آن را هم نمی سازیم نمونه اش هتل صخره ای، ما از ظرفیت های طبیعی اصلاً استفاده نکرده ایم. این فرهنگ را باید بسازیم فرهنگ حتی در غذا خوردن هم تاثیر دارد چه برسد به شغل ، ما اگر صنعت یا شغلی را بیاوریم که مردم جامعه دوستش نداشته باشند آن صنعت به فنا می رود در کنار استراتژی کاملاً درست آقای مصدق تهیه زیر ساخت ها ومعرفی آنها به سرمایه گذار و جذب سرمایه داخلی و ایجاد شغل در استان داشته باشیم و از داشته های سرزمینمان استفاده کنیم.
آقای عباس کاظمی:تاکید داشتند ما باید نوعی از صنایع بزرگ که با شرایط جغرافیای ومحیط زیست استان سازگار باشد وبتواند بخش بزرگی از بیکاران را جذب خود نماید،از دولت برای جبران بخشی از عقب ماندگی استان،مطالبه نماییم. 
غلامرضا مصدق در پایان جلسه ضمن یادآوری از زحمات استاندار لرستان ، ومدیران استان بخصوص در بخش عمران گفت :همیشه موانع بیشتر از فرصت ها و امکانات است ، ما صنعتی نداریم .عمده اشتغال ها در بخش خدمات است بعد IT . مهم نیست در چه بخشی باید خدمت کرد اصل بستر و امکانی است که باید برای سرمایه گذار فراهم شود . 
ایشان حل مشکل بیکاری را در لرستان ؛ ضمن تاکید مجدد به مطالب قبلی خود،سرمایه گذاری دانستند. سرمایه گذاری با جذب وتحویل گرفتن سرمایه گذار امکان پذیر است .ان شاءاله با برگزاری این جلسات و پی گیری موضوعات بتوانیم راه حل هایی شدنی، برای بخشی از مشکلات اقتصادی که نمودش را می بینید ،به مسئولین ارائه نماییم وپیگیرانه خواهان اجرائ آنهاباشیم.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تبلیغات

با کمک مالی و پرداخت حق عضویت 
انجمن لرستانی ها را یاری دهید
.
شماره کارت حساب بانک ملت 
به نام انجمن لرستانیهای مقیم تهران 
 6104-3379-1146-7494

شماره حساب بانک ملت 
به نام انجمن لرستانیهای مقیم تهران
7269202570

 ضمنا درسایت انجمن در سطر اول 
در بخش عضویت و کمک مالی
   پرداخت آنلاین مقدور است

 

 

🔵انجمن مردم نهاد هنارس لرستان برگزار میکند :
♻️نخستین جشنواره خیریه کتاب ایران
         هنارس 
❇️اهداف طرح : 
_ ترویج فرهنگ کتابخوانی  
_ثبت خرم آباد بعنوان پایتخت کتابخوانی ایران
_رشد گردشگری فرهنگی
_ کمک به خیریه
❇️زمان برگزاری:
14الی20 آذر 
سالهای بعد مرداد ماه هر سال

❇️مکان برگزاری:
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان.میدان کیو
سالهای بعد قلعه ی فلک الافلاک
❇️ قیمت کتاب ها :
آزاد

❇️ عواید فروش کتابها: 
صرف امور خیریه شامل:
کمک به انجمنهای خیریه
دانش آموزان و دانشجویان بی بضاعت
کودکان بی سرپرست و بد سرپرست
ترویج کتاب خوانی
بصورت شفاف و مستند
❇️ایده پرداز :
مسعود والیزاده مرادی
❇️صاحب امتیاز و مجری طرح:
انجمن هنارس
❇️ادارات و اشخاص و انجمنهای همکاری کننده با انجمن هنارس:
_اداره کل فرهنگ و ارشاد لرستان
_اداره کل آموزش و پرورش لرستان
_سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری خرم آباد
_ناظر فرهنگی استان و نماینده محترم خرم آباد جناب دکتر محمد بیرانوندی
_مجتمع فرهنگی ورزشی پارس اندیش خرم آباد
_انجمن همدلان
_انجمن ویرمان
_کانون نویسندگان لرستان
_انجمن پایان کارتن خوابی
❇️غرفه ها و برنامه های جانبی:
_هر روز یک گروه موسیقی برجسته اجرای زنده خواهند داشت.
_هر روز یک شخصیت برجسته ی فرهنگی کشور و شخصیت های فرهنگی قوم لر مراسم جشن امضا و سخنرانی و پرسش و پاسخ برگزار میکنند.
_غرفه ی های اصلی فروش کتاب
_غرفه ی کودکان و نوجوانان
_غرفه ی تست گویندگی برای ضبط کتابهای صوتی
_غرفه ی نرم افزار هنارس و کتابرس
_غرفه ی نقاشی چهره
_غرفه ی خرم آباد شناسی
_غرفه ی ایلات و عشایر
_غرفه ی کتابخوانی برای نابینایان
_غرفه های مخصوص معرفی انجمن های خیریه و ارائه محصولات مددجویان آنها
 ( به مرور و با پیشنهادات شما غرفه ها افزایش می یابند)

_طراحی و نصب المان جشنواره در ورودی شهر برای ثبت در تاریخ 
_اهدای لوح و تندیس به خیرین و شخصیت های شرکت کننده
_اهدای جوایز به شرکت کنندگان از طریق قرعه کشی
و....

❇️نحوه جمع آوری کتاب ها: 
از طریق انجمن هنارس و کمک های مردمی و دولتی
(تا بحال آقای یاسر اکبریان با اهدای هزار جلد کتاب قدیمی و نو رکوردار هستند)
برای اهدای کتاب های خود یا #نذر_کتاب
با شماره های 
09354332286
و
09335395162
و
09168772684
و
09166638815
تماس بگیرید 
یا به نشانی های زیر تحویل نمایید:

1-قاضی آباد. خیابان دوم.هنرستان فن و هنر
2-مدرسه ی پارس اندیش روبروی پارک صخره ای.ملک شیرآباد
3-دفتر کانون نویسندگان مجتمع ارشاد کیو
4-جهاد دانشگاهی. انجمن ویرمان
شماره حساب و شماره کارت حساب جشنواره جهت کمک های مردمی:

5859831003282521 
 بنام غضنفر حیدرزاده
2704346932 
بانک تجارت 
قاسم فاضلی کیا و غضنفر حیدرزاده
❇️لینک گروه اصلی جشنواره برای دعوت هم استانیهای عزیز
https://t.me/joinchat/GUrvHkG9GWdkhuyupWAToA