ژاپن از نزدیکتر

 
مطلبی که درپی می آید برگرفته از سایت مدیران ایران .،تهیه شده توسط خانم ندامفاخری است.برای دریافت بیشتر از درستی یا نادرستی موضوع از یکی از بستگان که مدتی در ژاپن بوده وهنوز باآن دیار مرتبط است نظر خواسته ام .آن نظرات نیز عینا آورده می شوند.
قضاوت با خودتان


کارمندان دقیق و منضبط ژاپنی/ نگاهی به پشت پرده‌ی سیستم‌های مدیریت و بهره‌وری ژاپنی/


تقریباً همه‌ی دنیا، کارمندان و مدیران ژاپنی را جزو بهترین و کارآمدترین کارمندان دنیا می‌دانند و کتاب‌ها و مقالات زیادی در تمجید از روش‌ها و اصول مدیریت و بهره‌وری ژاپنی نوشته شده است، ولی تاکنون کمتر کسی به علل اصلی و واقعی این تفاوت‌ها میان کارمندان و مدیران ژاپنی با سایر نقاط دنیا پرداخته است.

آیا این وظیفه‌شناسی و سخت‌کوشی، بالفطره در ژن و ضمیر کارمندان ژاپنی از بدو تولد قرار دارد یا آن‌ها نیز مانند بقیه‌ی مردم دنیا ترجیح می‌دهند تا راحت و بدون استرس بوده و به‌سادگی پول زیادی درآورده و مدام در حال تفریح و خوش‌گذرانی باشند. درست مانند کوه یخ شناور در آب که تنها بخش اندکی از آن نمایان و پدیدار است،

ماهیت و انگیزه‌ی واقعی این‌همه تلاش، دقت و نظم کارمندان ژاپنی نیز تا حد زیادی مخفی نگاه داشته شده است و تاکنون تنها از آن تمجید و تقلید ناقص شده است. تنها زمانی می‌توانید به واقعیت و ماهیت اصلی روش‌ها و اصول مدیریت ژاپنی آگاه شوید، که مدتی طولانی در ژاپن زندگی کرده و به‌عنوان کارمند تمام‌وقت مشغول به‌ کار شده و با تمام وجود فرهنگ کار و زندگی در ژاپن را درک کنید.

انگیزه‌ی اصلی من از این نوشتار، برمی‌گردد به مطالبی ـ شما بخوانید چرندیات و دروغ های بزرگ ـ که در ایران تحت عناوین پرطمطراقی مانند سیستم‌های مدیریت و بهره‌وری ژاپنی به دانشجویان دانشگاه‌ها و مدیران صنعتی خورانده می‌شود و پس از ۲۰ سال هدر دادن هزینه و وقت فراوان، یک سانتیمتر هم در رسیدن به کارایی و نظم شرکت‌های ژاپنی، پیشرفت نداشته‌ایم.

متأسفانه مدرسان این دوره‌ها در ایران، با خواندن یک کتاب و یا مقاله و بدون تفکر عمیق و ارزیابی معایب و مزایای این روش‌ها، گمان می‌برند داروی شفابخش و معجزه‌ی نجات صنعت بیمار ایران را یافته‌اند و با تزریق و انتشار مطالب سطحی و گاه اشتباه، حال این صنعت بیمار را با تحمیل هزینه‌های بیش‌تر، وخیم‌تر می‌کنند.

پیش از موشکافی و بررسی دلایل واقعی مربوط به نظم و کارایی بالای کارمندان ژاپنی، از قضاوت در رابطه با خوب یا بد بودن این روش‌ها پرهیز می‌کنم، زیرا هر سیستمی باید در مکان، زمان و متناسب با خصوصیات اعضای تشکیل‌دهنده‌ی آن بررسی و قضاوت شود. قسمت اعظم این کوه یخ زیبای «سیستم‌های کارآمد مدیریت ژاپنی»، که در زیر آب پنهان شده و نمایان نیست، از سه بخش عمده‌ی «وحشت و ترس شدید»، «مدیریت پادگانی و خشن» و «شست‌و‌شوی مغزی موثر» تشکیل شده است.

درست مانند اصول ماکیاولیسم در سیاست، که برای پیشرفت و موفقیت در سیاست‌ورزی و کشورداری، استبداد، تهدید و سرکوب را به سیاست‌مداران و صاحبان قدرت تجویز می‌کند؛ در سیستم‌های صنعتی نیز برای داشتن کارایی بالا، رشد و برخورداری از کارمندان دقیق و منظم، روش‌های کاملا مشابهی (بخوانید ماکیاولیسم صنعتی) توسط شرکت‌های ژاپنی برای مدیریت کارمندان و شرکت در پیش گرفته شده است.

یکی از سلاح‌های سری و موثر شرکت‌های ژاپنی برای کار کشیدن از کارمندان و حتی مجبور کردن آن‌ها به زانگیو است؛ اضافه‌کاری مجانی و فی سبیل‌الله! که به‌خاطر ترس شدید کارمندان ژاپنی از ایجیمه یا طرد شدن، در محیط کار اتفاق می‌افتد. برای کارمندان ژاپنی که معمولا روابط خانوادگی و فامیلی سردی دارند و تمام دوستان و زندگی آن‌ها در محیط کار تعریف شده است، ایجیمه، به‌معنای تنها شدن مطلق و قرار گرفتن در سلول انفرادی است.

به‌محض ایجیمه، تمام همکاران و دوستان صمیمی که هر روز با هم گپ و گفت و مهمانی‌های پس از کار داشتند، هرگونه ارتباط و صحبت را ب ه‌طور‌کلی قطع کرده و طعنه‌ها و مسخره کردن‌‌های بی‌پایان از سوی همین همکاران و دوستان به‌ظاهر خوب و قدیمی شروع می‌شود!!
                             
                                        نظرات آنهای که ژآپن را در عمل تجربه کرده اند

اين متن خيلي درست و عالي نوشته شده. الان دوست ايراني من كه در ژاپن دكتراي عمران گرفته مشغول كار در يك شركته و عين به عين رو براي ما تعريف ميكرد، به قدري فشار شديد بود كه با وجود سمت خوب و در امد عالي تصميم گرفتن كه برگردن ايران

از طرفي نكته اي كه ميشه به نظرم به اين مطلب اضافه كرد اينه كه اين نوع سيستم پادگاني رو از مدارس شروع ميكنن

عملا خانواده اونطور كه در ايران يا غرب بر روي تربيت بچه موثره در ژاپن نقشي نداره  
و مدرسه مثل يك سرباز خونه افراد رو براي اماده شدن به سيستم كاري از بچگي اماده ميكنه
دوستي ها مثل ايران شكل نميگيره و بيشتر به صورت اشنايي هاي گروهي براي انجام يك فعاليته، هويت فردي مطلوب نيست و متفاوت 
بودن حتي از مدرسه ترويج نميشه ، همه بهتره يكدست باشن

و مراتب خيلي اهميت داره كه كي مقام ارشده و كي رتبه دوم و سوم و الي اخر رو داره يك دانشجوي سال اول عملا فرمانبردار مطلق دانشجوي سال بالاتره و تحت عنوان احترام تبديل به فرمانبر ميشن

تمام اجزاي جامعه ژاپن فقط يك هدف رو دنبال ميكنه و اون هم پيشرفت جامعه است، حالا چه مدرسه باشه چه خانواده چه محل كار . به نظر من ژاپن كره شمالي هست كه تحت نظارت امريكا ظاهري متفاوت پيدا كرده اما در باطن همونه. تو كره شمالي هدف اغنا ميل ديكتاتوره تو ژاپن هدف اغنا و تعالي سيستم حاكمه است.

......... مطلب شما را براي دوستم كه در ژاپن كار ميكند فرستادم جوابش خواندني است كه برايتان ميفرستم :


از ارسال مطلب ممنونم. تمامي وجودم به صحت آن گواهي مي دهد. اگر كسي در شركتهاي ژاپني كار نكند نمي تواند اين چيزها را عميقاً درك كند. اين سخت و خشن بودن رئيس نسبت به همه است. حتى همسر رئيس كه با داشتن دو كودك يك ساله و چهار ساله بايد در شركت كار كند از اين امر مستثنى نيست. گاهي رئيس در حضور جمع او را به با لحنى عصبي به باد انتقاد مى گيرد. اينجاست كه ديگران هم بايد حساب كار خودشان را بكنند. در تفكر كارمندان رئيس يك فرد بسيار توانمند و باهوش است كه همه چيز را مي داند و آنها همه نادان هايي هستند كه بايد سخت جان بكنند تا به رشد و توانايى كاري و عقلي برسند! وقتى بخاطر كوچكترين مسأله اي مورد خشم رئيس يا مافوق خود قرار مي گيرند عميقاً اعتقاد دارند كه بي عرضه هستند و حق شان بوده كه مورد عتاب قرارگيرند. علت بايكوت شدن بعضي أفراد همين باور همگانى است. 
مديران تفكر بسته اي دارند و روشهاي كاري و فني شان را بهترين در جهان مي دانند. اين ادعا در حاليست كه غالباً از نرم افزارهاي ژاپني شده استفاده مي كنند، توانايى استفاده از سايتها و منابع و روشهاي فني خارجي را ندارند و از مواجهه با زبان انگليسي مضطرب و رويگردانند. 
از گوشه و كنار شنيده و خوانده ام كه اقتصاد امروز ژاپن با مشكل كاهش جمعيت روبرو است. تا سال٢٠٥٠ حدود ٢٥ ميليون از جمعيت كم ميشه. مشكل كمبود نيروي كار دارند. در شركت اولي كه كار مي كردم پارسال ٩ نَفَر يعني نيمي از كاركنان كارشان را رها كردند! شركتي كه اخيراً مشغول بودم در عرض ٥ سال هيچ نيرويي را نتوانسته بود جذب كند. كساني بودند كه اومدند و بعد از يك روز يا يك هفته رفتند!! باورتون ميشه؟! 
حتي فارغ التحصيلان خوب دانشگاه هاي دولتي كه تو شركتهاي بزرگ كار مي گيرند بعد از دو سال حدود ١٥ درصد كارشان را ترك مي كنند. الان خانواده هايي هستند كه در آمد كمي از كار پاره وقت دارند و براي مخارج زندگي به حقوق بالآي بازنشستگي پدر بزرگ و مادر بزرگ وابسته اند. فروش تويوتا افت كرده و شركتهايي مث سوني وضعيت عالي گذشته را ندارند. چين و كره هم از رقباي سرسخت هستند كه با دزدي صنعتي و مغز دزدي و هزينه هاي توليد كم، قيمت محصولاتشون را پايين آوردند و بازار هاي ژاپن را گرفتند يا دارند مي گيرند. موبايل و لوازم الترونيك و خودرو. هيچ تضميني نيست كه به وضعيت دهه ٩٠ دوران أوج رشد اقتصادي برگردند. 
حرف خيلي زياده ...

موسوی انجمن, [11.07.17 14:41]

متشکرم.مارا بی انظباطی وهردمبیلی رنج میدهد آنهارا انظباط آهنین!

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تبلیغات

با کمک مالی و پرداخت حق عضویت 
انجمن لرستانی ها را یاری دهید
.
شماره کارت حساب بانک ملت 
به نام انجمن لرستانیهای مقیم تهران 
 6104-3379-1146-7494

شماره حساب بانک ملت 
به نام انجمن لرستانیهای مقیم تهران
7269202570

 ضمنا درسایت انجمن در سطر اول 
در بخش عضویت و کمک مالی
   پرداخت آنلاین مقدور است

 

 

🔵انجمن مردم نهاد هنارس لرستان برگزار میکند :
♻️نخستین جشنواره خیریه کتاب ایران
         هنارس 
❇️اهداف طرح : 
_ ترویج فرهنگ کتابخوانی  
_ثبت خرم آباد بعنوان پایتخت کتابخوانی ایران
_رشد گردشگری فرهنگی
_ کمک به خیریه
❇️زمان برگزاری:
14الی20 آذر 
سالهای بعد مرداد ماه هر سال

❇️مکان برگزاری:
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان.میدان کیو
سالهای بعد قلعه ی فلک الافلاک
❇️ قیمت کتاب ها :
آزاد

❇️ عواید فروش کتابها: 
صرف امور خیریه شامل:
کمک به انجمنهای خیریه
دانش آموزان و دانشجویان بی بضاعت
کودکان بی سرپرست و بد سرپرست
ترویج کتاب خوانی
بصورت شفاف و مستند
❇️ایده پرداز :
مسعود والیزاده مرادی
❇️صاحب امتیاز و مجری طرح:
انجمن هنارس
❇️ادارات و اشخاص و انجمنهای همکاری کننده با انجمن هنارس:
_اداره کل فرهنگ و ارشاد لرستان
_اداره کل آموزش و پرورش لرستان
_سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری خرم آباد
_ناظر فرهنگی استان و نماینده محترم خرم آباد جناب دکتر محمد بیرانوندی
_مجتمع فرهنگی ورزشی پارس اندیش خرم آباد
_انجمن همدلان
_انجمن ویرمان
_کانون نویسندگان لرستان
_انجمن پایان کارتن خوابی
❇️غرفه ها و برنامه های جانبی:
_هر روز یک گروه موسیقی برجسته اجرای زنده خواهند داشت.
_هر روز یک شخصیت برجسته ی فرهنگی کشور و شخصیت های فرهنگی قوم لر مراسم جشن امضا و سخنرانی و پرسش و پاسخ برگزار میکنند.
_غرفه ی های اصلی فروش کتاب
_غرفه ی کودکان و نوجوانان
_غرفه ی تست گویندگی برای ضبط کتابهای صوتی
_غرفه ی نرم افزار هنارس و کتابرس
_غرفه ی نقاشی چهره
_غرفه ی خرم آباد شناسی
_غرفه ی ایلات و عشایر
_غرفه ی کتابخوانی برای نابینایان
_غرفه های مخصوص معرفی انجمن های خیریه و ارائه محصولات مددجویان آنها
 ( به مرور و با پیشنهادات شما غرفه ها افزایش می یابند)

_طراحی و نصب المان جشنواره در ورودی شهر برای ثبت در تاریخ 
_اهدای لوح و تندیس به خیرین و شخصیت های شرکت کننده
_اهدای جوایز به شرکت کنندگان از طریق قرعه کشی
و....

❇️نحوه جمع آوری کتاب ها: 
از طریق انجمن هنارس و کمک های مردمی و دولتی
(تا بحال آقای یاسر اکبریان با اهدای هزار جلد کتاب قدیمی و نو رکوردار هستند)
برای اهدای کتاب های خود یا #نذر_کتاب
با شماره های 
09354332286
و
09335395162
و
09168772684
و
09166638815
تماس بگیرید 
یا به نشانی های زیر تحویل نمایید:

1-قاضی آباد. خیابان دوم.هنرستان فن و هنر
2-مدرسه ی پارس اندیش روبروی پارک صخره ای.ملک شیرآباد
3-دفتر کانون نویسندگان مجتمع ارشاد کیو
4-جهاد دانشگاهی. انجمن ویرمان
شماره حساب و شماره کارت حساب جشنواره جهت کمک های مردمی:

5859831003282521 
 بنام غضنفر حیدرزاده
2704346932 
بانک تجارت 
قاسم فاضلی کیا و غضنفر حیدرزاده
❇️لینک گروه اصلی جشنواره برای دعوت هم استانیهای عزیز
https://t.me/joinchat/GUrvHkG9GWdkhuyupWAToA