آتنا درد مشترک/ آموزش، حلقه گمشده در تکرار چرخه آتناها
خرم آباد - ایرنا - از آتنای پارس آباد تا ستایش خیرآباد راهی نیست؛ آتنا را حالا دیگر همه می شناسند کودک معصومی که مرگ هولناکش وجدان جمعی جامعه را جریحه دار کرد و خشونت های سنگینی بر دوش نحیف کودکانه اش آوار شد.
کد خبر: 82601095 | تاریخ خبر: 26/04/1396 - 12:44

دخترکان معصومی که هنوز در ابتدای راه بوده و هنوز کوچکتر از آنند تا بزرگی و سیاهی برخی واقعیات تلخ پیرامون خود را بشناسند و با آن لوح سفید و ساده روح خود می خواهند بی مهابا مسیر بالندگی خود را طی کنند اما زمانه برای آنها گاه سخت و هولناک رقم می خورد.
مرگ آتنا و ماجراهای مشابه تا مدت ها ذهن ها را درگیر می کند و بعد از اظهار نظرها، ابراز احساسات و اظهارتاسف ها تمام و به فراموشی سپرده می شوند تا دوباره و در جایی دیگر تکرار شوند.
آتناها و ستایش ها نمونه هایی انگشت شمار از بیشمار آزارها و آسیب های موجود در زیر پوست شهرها هستند که نمی توان آنها را پنهان یا انکار کرد.
اظهارنظرهایی که مسئولان در این زمینه می کنند نیز بیانگر لزوم توجه و ضرورت بازنگری در برخورد با آسیب های اجتماعی است.
علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هفته گذشته در سفری یکروزه به لرستان مرگ آتنا را یک تکان دانست، تکانی که بر پیکر جامعه وارد شد.
وی با تاکید بر لزوم بررسی چرایی وقوع این اتفاقات گفت: باید معماری روانی و اجتماعی جامعه مورد بررسی قرار گیرد تا اتفاقات مشابه در جامعه رخ ندهند.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز در واکنش به مرگ دلخراش آتنا می گوید رسیدگی فوری به جنایت هولناکی که برای آتنا رخ داده و مجازات قاطع جنایتکاران این فاجعه موجب کاهش آلام مردم به ویژه خانواده آتنای بیگناه و عزیر می شود.
وزیر بهداشت نیز در واکنش به این جنایت هولناک می گوید که داستان آتنا ثابت کرد در کنار برخوردهای قاطع قضایی نیازمند توجه و سلامت روان جامعه و آموزش های لازم از طریق والدین، نظام آموزشی و رسانه ها به ویژه صدا و سیما هستیم.
ناهید تاج الدین عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در واکنش به این اتفاق در توییتی نوشت: آسیب های اجتماعی وقتی متوجه کودکان شود دردناکتر است؛ مرگ آتنا ضرورت توجه به سلامت روان اجتماعی و مساله آموزش را بیشتر می کند.
اتفاقات هولناکی از نوع مرگ آتنا و مورد مشابه آن در یک سال قبل تر از مرگ آتنا و ماجرای مشابه ستایش روح جمعی جامعه را به حدی جریحه دار می کند که تا مدت ها مردم به آن می پردازنند و محکوم می کنند.
هرکسی از زعم و از دیدگاه خود به تحلیل و چرایی و واکنش به این اتفاق می پردازد و با توجه به فراگیری و گستردگی فضای مجازی هر شخص می تواند به عنوان یک رسانه عمل کند.
گستردگی پردازش مردم به این وقایع علاوه بر اینکه ناشی از هولناک و فاجعه آمیز بودن این موارد بیانگر ضرورت پردازش تخصصی تر به آسیب های اجتماعی توسط تحلیل گران مسائل اجتماعی است.
کارشناسان در تحلیل های مختلف بر این باروند که آموزش حرف نخست در پیشگیری از چنین آسیب هایی را می زند.
آموزش جنسی به کودکان از طریق مدرسه و یا خانواده باید در اولویت قرار گیرد تا یک کودک بداند وقتی در چنین موقعیت هایی قرار می گیرد باید چه کند؟
رئیس انجمن جامعه شناسی لرستان با بیان اینکه واقعه مرگ آتنا از ابعاد کلان، خرد و میانی قابل بحث است، اظهار کرد: در سطح کلان باید دید که چرا افراد در جامعه ما به چنین فجایعی دست می زنند و چه زمینه های اجتماعی باعث چنین فجایعی می شوند؟ آیا چنین حواث و افرادی در جامعه ما استثنا هستند و یا زمینه هایی که مستعد پرورش آزار کودکان هستند همچنان فعال است؟ و در سطح میانی هم باید دید خانواده و مدرسه ما چه کاستی هایی دارند که فرزندان قربانی چنین حوادثی می شوند.
دکتر مجتبی ترکارانی در گفت و گو با ایرنا افزود: این موضوع در سطح خرد هم قابل بررسی است به این صورت که باید تحلیل کرد که چرا کودکان به آسانی قربانی چنین حوادثی می شوند.
وی گفت: در سطح کلان به خاطر شرایط اقتصادی و اجتماعی، محدودیت های ارتباطی و باورهای فرهنگی، افراد زیادی دچار عقده های جنسی و حتی اختلال جنسی می شوند که این افراد در هر شرایطی به دنبال ارضای عقده های جنسی و خالی کردن خشم خود از جامعه هستند.
ترکارانی با اشاره به اینکه این افراد به نوعی دنبال انتقام از جامعه ای هستند که آنها را دچار محدودیت کرده است، افزود: این افراد سرخورده به عنوان افرادی خشمگین و بیمار با تجاوز به کودکان به بدترین شکل ممکن از جامعه انتقام می گیرند تا وجدان عمومی جامعه را جریحه دار کنند.
رئیس انجمن جامعه شناسی لرستان اظهار کرد: در سطح میانی بررسی حادثه مرگ آتنا باید گفت که نهادهایی مانند خانواده، مدرسه، مراکز مشاوره و درمانی و نهادهای قانونی چقدر نسبت به پدیده کودک آزاری حساسیت و توجه نشان می دهند؟! آیا آموزش های لازم را به کودکان برای دفاع از خویش در مقابل افراد مزاحم می دهند؟!
وی با بیان اینکه هنوز به کودکان برای محافظت از بدن خود و حریم ارتباطی با دیگران آموزش داده نمی شود، گفت: کودک نمی داند با چه کسانی و در چه سطحی باید چگونه ارتباط داشته باشد و یا اجزای بدن او تا چه حد خصوصی هستند و در کجا حریم او نقض می شود.
دکتر ترکارانی افزود: اینها آموزش هایی هستند که مدرسه، خانواده و رسانه به کودک آموزش نمی دهد و هنوز آموزش مسائل جنسی تابو تلقی می شود که نباید در مورد آنها سخن گفت در حالیکه باید به کودک آموخته شوند.
وی اظهار کرد: از طرف دیگر حتی افرادی که مبتلا به اختلال های جنسی هستند نیز کمتر این امکان را دارند که گرفتاری ها و مشکلات جنسی خود را با یک متخصص مطرح کنند و افکار بیمار معمولا بدون درمان باقی می ماند تا در شرایط خاصی عملی شود.
رئیس انجمن جامعه شناسی لرستان با بیان اینکه در این زمینه ها قوانین حقوقی کاملا شفاف نیست، افزود: با صراحت باید مواد قانونی در این مورد تصویب و اجرا شود.
وی با بیان اینکه قاتل آتنا سابقه کودک آزاری داشته است، گفت: قاتل با وجود ارتکاب جرم چه به لحاظ فرهنگی و یا حقوقی مورد چشم پوشی قرار گرفته و فرصت را برای تجاوز بعدی باز دیده است.
ترکارانی با بیان اینکه در سطح خرد هم باید به کودکان نحوه دفاع از حریم شخصی آموزش داده شود، افزود: کودکان باید یاد بگیرند که به هر کسی نباید اعتماد کنند زیرا هر کسی اجازه لمس بدن آنها را ندارد؛ آنها باید بدانند اگر با چنین موقعیتی مواجه شدند چگونه باید از دیگران کمک بگیرند و حتی آموزش داده شوند که چنین مسائلی را بدون ترس با خانواده مطرح کنند.
محمد ابراهیم طاهری جامعه شناس و مدیر مرکز حمایتی، آموزشی کودک و خانواده تحت نظارت اداره کل بهزیستی لرستان نیز گفت: موثرترین عامل در پیشگیری از آسیب های اجتماعی مرتبط با کودکان، ارائه آموزش های لازم به کودکان توسط معلم در مدرسه است.
وی در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به اثرگذاری که معلم و مدرسه در آموزش پذیری کودکان دارند، اگر آگاهی کودکان نسبت به برخی آسیب های اجتماعی جامعه با جدیت و مطابق اصول علمی آموزش داده شود زمینه کمتری برای بروز آسیب های اجتماعی و قربانی شدن کودکان بر اثر آن آسیب ها فراهم می شود.
این جامعه شناس و کارشناس مسائل اجتماعی افزود: نبود فراگیری مهارت های زندگی، فقدان کارکرد خانواده، ضعف آموزش در مدارس، نبود امنیت اجتماعی و پیچیدگی و کاهش نظارت اجتماعی از جمله عوامل موثر و زمینه ساز وقایع تلخی همچون مرگ آتنا محسوب می شوند.
1920/3022
خبرنگار: مهری میردریکوند ** انتشاردهنده: احسان کردی

انتهای پیام /*

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تبلیغات

با کمک مالی و پرداخت حق عضویت 
انجمن لرستانی ها را یاری دهید
.
شماره کارت حساب بانک ملت 
به نام انجمن لرستانیهای مقیم تهران 
 6104-3379-1146-7494

شماره حساب بانک ملت 
به نام انجمن لرستانیهای مقیم تهران
7269202570

 ضمنا درسایت انجمن در سطر اول 
در بخش عضویت و کمک مالی
   پرداخت آنلاین مقدور است

 

 

🔵انجمن مردم نهاد هنارس لرستان برگزار میکند :
♻️نخستین جشنواره خیریه کتاب ایران
         هنارس 
❇️اهداف طرح : 
_ ترویج فرهنگ کتابخوانی  
_ثبت خرم آباد بعنوان پایتخت کتابخوانی ایران
_رشد گردشگری فرهنگی
_ کمک به خیریه
❇️زمان برگزاری:
14الی20 آذر 
سالهای بعد مرداد ماه هر سال

❇️مکان برگزاری:
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان.میدان کیو
سالهای بعد قلعه ی فلک الافلاک
❇️ قیمت کتاب ها :
آزاد

❇️ عواید فروش کتابها: 
صرف امور خیریه شامل:
کمک به انجمنهای خیریه
دانش آموزان و دانشجویان بی بضاعت
کودکان بی سرپرست و بد سرپرست
ترویج کتاب خوانی
بصورت شفاف و مستند
❇️ایده پرداز :
مسعود والیزاده مرادی
❇️صاحب امتیاز و مجری طرح:
انجمن هنارس
❇️ادارات و اشخاص و انجمنهای همکاری کننده با انجمن هنارس:
_اداره کل فرهنگ و ارشاد لرستان
_اداره کل آموزش و پرورش لرستان
_سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری خرم آباد
_ناظر فرهنگی استان و نماینده محترم خرم آباد جناب دکتر محمد بیرانوندی
_مجتمع فرهنگی ورزشی پارس اندیش خرم آباد
_انجمن همدلان
_انجمن ویرمان
_کانون نویسندگان لرستان
_انجمن پایان کارتن خوابی
❇️غرفه ها و برنامه های جانبی:
_هر روز یک گروه موسیقی برجسته اجرای زنده خواهند داشت.
_هر روز یک شخصیت برجسته ی فرهنگی کشور و شخصیت های فرهنگی قوم لر مراسم جشن امضا و سخنرانی و پرسش و پاسخ برگزار میکنند.
_غرفه ی های اصلی فروش کتاب
_غرفه ی کودکان و نوجوانان
_غرفه ی تست گویندگی برای ضبط کتابهای صوتی
_غرفه ی نرم افزار هنارس و کتابرس
_غرفه ی نقاشی چهره
_غرفه ی خرم آباد شناسی
_غرفه ی ایلات و عشایر
_غرفه ی کتابخوانی برای نابینایان
_غرفه های مخصوص معرفی انجمن های خیریه و ارائه محصولات مددجویان آنها
 ( به مرور و با پیشنهادات شما غرفه ها افزایش می یابند)

_طراحی و نصب المان جشنواره در ورودی شهر برای ثبت در تاریخ 
_اهدای لوح و تندیس به خیرین و شخصیت های شرکت کننده
_اهدای جوایز به شرکت کنندگان از طریق قرعه کشی
و....

❇️نحوه جمع آوری کتاب ها: 
از طریق انجمن هنارس و کمک های مردمی و دولتی
(تا بحال آقای یاسر اکبریان با اهدای هزار جلد کتاب قدیمی و نو رکوردار هستند)
برای اهدای کتاب های خود یا #نذر_کتاب
با شماره های 
09354332286
و
09335395162
و
09168772684
و
09166638815
تماس بگیرید 
یا به نشانی های زیر تحویل نمایید:

1-قاضی آباد. خیابان دوم.هنرستان فن و هنر
2-مدرسه ی پارس اندیش روبروی پارک صخره ای.ملک شیرآباد
3-دفتر کانون نویسندگان مجتمع ارشاد کیو
4-جهاد دانشگاهی. انجمن ویرمان
شماره حساب و شماره کارت حساب جشنواره جهت کمک های مردمی:

5859831003282521 
 بنام غضنفر حیدرزاده
2704346932 
بانک تجارت 
قاسم فاضلی کیا و غضنفر حیدرزاده
❇️لینک گروه اصلی جشنواره برای دعوت هم استانیهای عزیز
https://t.me/joinchat/GUrvHkG9GWdkhuyupWAToA